İlaç Takip Sistemi

Beşeri Tıbbi Ürünler Etiket ve Ambalajlama Yönetmeliği kapsamına giren ürünleri takip eder. Yönetmeliğe göre reçeteli ve reçetesiz ilaçlarla birlikte tıbbi beslenme ürünleri de ilaç takip sisteminin kapsamındadır.

Bu bağlamda bu ilaçların satışının ve sarfının yapıldığı her birim ilaç takip sisteminin kapsamına girmektedir.

Reçeteli İlaçlar

Bu ilaçlar sadece doktorlar tarafından verilen reçeteler ile alınabilir ve satışları sadece eczaneler tarafından gerçekleştirilebilir.

Reçetesiz İlaçlar

Bu ilaçlar hem reçeteli hem reçetesiz satılabilirler ve sadece eczanelerden temin edilebilirler. Reçetesiz satılabilen ilaçların ruhsatı bulunmalıdır. Ruhsatı olmayan ilaçların satışının yapılması yasaktır.

Tıbbi Beslenme Ürünleri

"Besin Takviyesi" olarak adlandırılan bu ürünler, koruyucu ve gelişmeyi destekleyici özelliği bulunduğu gibi tıbbi sebeplerle hastalara besin desteği olarak kullanılabilir. Tıbbi sebeplerle hastalara verilen bu ürünlere "Tıbbi Beslenme Ürünleri" adı verilmektedir.

Bazı tıbbi beslenme ürünleri, geri ödeme kurumları tarafından geri ödenebilir olarak kabul edilmekte ve izlenmeye gerek görülmektedir. Bu sebeple ilaç takip sistemine dahil edilmişlerdir. Diğer beslenme ürünleri kapsam dışıdır.

Kapsamda bulunan paydaşlar

uretici

Üreticiler / İthalatçılar

ecza-deposu

Ecza Depoları

hastane

Tüketim Merkezleri

Hastaneler, Sağlık Ocakları, Poliklinikler, Aile Hekimlikleri vb.
eczane

Eczaneler

geri-odeme-kurumu

Geri Ödeme Kurumları