İlaç Takip Sistemi artık cepte!

Halk sağlığını korumak amacı ile Türkiye sınırları içerisine giren her ilacın takibinin yapıldığı İlaç Takip Sistemi’nin Mobil Uygulaması olan İTS Mobil yayına alındı.

Bu uygulama sayesinde vatandaş artık aldığı ilacı istediği an sorgulayarak ilacın durumu hakkında bilgi edinebilmektedir. Ayrıca ilacın güncel fiyat bilgisine de ulaşabilmektedir.

İTS Mobil sahte
ilaçtan korur

Hasta, temin ettiği ilacı İTS Mobil uygulamasını kullanarak sorgulayabilir, ilacın Sağlık Bakanlığı'nda kayıtlı olup olmadığı bilgisine istediği an ulaşabilir.

İTS Mobil toplatılan ilaçlar
hakkında bilgi verir

Hasta, kullandığı ilaç hakkında herhangi bir sebepten ötürü (zararlı madde, yan etkisi tespiti vb.) toplatılma kararı olup olmadığı bilgisine İTS Mobil üzerinden ulaşabilmektedir.

İTS Mobil son kullanma tarihi geçmiş
ilaç kullanımını engeller

İTS Mobil'den kullanılan ilacın son kullanma tarihi bilgisine kolayca ulaşılır. Bu sayede günü geçmiş ilaç kullanımından dolayı oluşabilecek muhtemel problemlerin önüne geçilmektedir.

İTS Mobil ilacın güncel fiyat
bilgisini içerir

Hasta, temin ettiği ilacın güncel fiyat bilgisine İTS Mobil üzerinden ulaşabilmektedir.

İTS Mobil Nasıl Çalışır?

İTS Mobil uygulamasının ilaç durumunu gösterebilmesi için cihazın internet bağlantısının olması gerekmektedir. İTS Mobil'de karekod okutma sisteminin kullanılması sayesinde sorgulama işlemi kolay ve pratik hale dönüştürülmüştür.

Elle Sorgulama Özelliği

Kutunun üzerinde yazan Barkod Numarası ve Seri Numarası ilgili alanlara yazıldıktan sonra sorgula butonuna basılır. Girilen bilgiler doğrultusunda sorgulama yapılır ve sorgulamanın sonucu beklenir.

Kamera ile Tarama Özelliği

İlaç kutusu üzerindeki data matrix, ekran üzerindeki karenin içine gelecek şekilde tutulur ve uygulamanın tarama sonucunu yazması beklenir.

Uygulamadan Dönen Cevaplar

Uygulama ile ilaç sorgulatıldığında sistem 4 çeşit cevap gelmektedir:

  • İlacınız sistemde kayıtlıdır: İlaçla ilgili bir sıkıntı olmadığı durumlarda dönen sonuçtur.
  • İlacın son kullanma tarihi geçmiştir, ilacı aldığınız eczaneye durumu bildiriniz: İlacın son kullanma tarihi geçtiği durumlarda dönen sonuçtur.
  • İlaç sistemde kayıtlı değildir, lütfen durumu bildiriniz: İlacın sahte olduğu durumlarda dönen sonuçtur. Okutulan ilaç sisteme kayıtlı çıkmadığı durumlarda uygulamada ''bildir'' butonu çıkmaktadır. Kullanıcı isterse bu durumu merkeze bildirebilmektedir.
  • İlaç piyasadan toplatılmıştır ve kullanımı sakıncalıdır, ilacı aldığınız eczaneye durumu bildiriniz: İlaçla ilgili toplatılma kararı alındığı durumlarda dönen sonuçtur.